• Slide
  • Slide


Online


 
EDEBİYAT VE PATATES TURTASI DERNEĞİ
 
Kitaptan uyarlama olan naif, sıcak romantik bir Netflix orijinal filmi. Ama ne yazık ki kitabına göre daha ötesine geçememiş bir film olmuş. Normal film sürelerine göre daha uzun olan filmin yer yer bazı öğeleri hızlıca geçtiğini düşünüyorum. Kötü bir film mi kesinlikle değil fakat kitap o kadar başarılıydı ki onun yanında biraz sönük kalmış. Lily James'in tatlı oyunculuğu ile adanın doğa güzellikleriyle ilerleyen bir film olmuş. En güzel yanı aşktan ziyade umut ve dostluk çok güzel betimlenmiş.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanlar tarafından işgal edilen bir adada 5 kişi tarafından Temelleri atılan topluluk, savaş yıllarında her cuma toplanıp edebi okumalar yaparlar. Dernek üyelerinden biriyle kurduğu temas yoluyla merakı artan Ashton, tüm tehlikeleri göze alarak savaşın izleri hâlâ taze olan adaya gider. Nitekim bu merakında haksız değildir; adı gibi üyeleri de rengârenk ve alışılmışın dışında olan bir dernektir. Ama işte film maalesef anlatmak isteneni çok da derin işleyememiş, iki saatlik bir süreye rağmen. iki başrol oyuncusunun ayrı ayrı güzel oyunculukları vardı fakat aşkları çok basit işlenmiş. O yüzden hikayenin bu tarafı altı biraz boş olmuş.
 
Savaşın içinde bile olsa yazmanın ve okumanın, yeni dünyaları keşfetmenin bir yolu olduğu, çok güzel bir şekilde aktarılmış. Mekanların doğallığı ve dönem kıyafetleri aslında baya ilgi çekiciydi. İnsanın zihninde hoş bir tablo bırakıyor ama işte bir de o eksik bırakılan yerler olmasaydı şu an ben bu filmden bayılarak bahsediyor olurdum. Benim filme puanım 5/3,5. Siz filmi izlemiş miydiniz ? Ne düşünüyorsunuz ? 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.